Closet-Pro by John Sterling HD RP0022-48/72 Adjustable Closet Rod, 48-Inch to 72-Inch, Platinum
★★★★★ 4.7 105 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pro-homeadvisors.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This 48 in. to 72 in. Heavy-Duty Adjustable Platinum Closet Rod, from Closet-Pro by John Sterling HD, eliminates the need for detailed measuring and difficult cutting before the installation of a hanging closet rod. Constructed of solid steel for durability and sag resistance, the 1-1/4 in. diameter rod adjusts from 48 in. to 72 in. to fit your unique closet design. Steel rod features a durable chrome plated finish that complements any closet. Included mounting hardware and integrated end cap sockets ensure convenient installation directly to wall or cleat boards, or for use with Closet-Pro by John Sterling HD Shelf and Rod Brackets.
  • FULLY ADJUSTABLE: Adjusts from 30" to 48" to fit your unique closet design
  • ROD: 1" diameter rod
  • PLATINUM FINISH: Platinum is a generic color description and is part of the gray color family
  • GREAT BUILD: Can be mounted with or without a cleat
  • INCLUDES: One closet rod and hardware
  • ZINC CONSTRUCTION: Closet-Pro by John Sterling makes long-lasting closet rods
UPC 787543792950 791769461583 077355248722 773822281659
Color Platinum
Brand Name Knape & Vogt
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.25 Pounds
Manufacturer John Sterling
Model Number RP0022-48/72
Is Extendable Yes
Material Type Plastic
Mounting Type Wall Mounted
Item Dimensions L x W 41"L x 1"W
Manufacturer Part Number RP0022-48/72
Specific Uses For Product closet organization
Maximum Weight Recommendation 25 Pounds
Manufacturer Warranty Description Warranty
Global Trade Identification Number 00077355248722
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
105 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (90)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)